Dom, Zdrowie

Domowe środki czystości – ocet cytrusowy

Spread the love

Jestem wielką zwolenniczką naturalnych środków czystości. Dlatego też w mojej kuchni i łazience zawsze znajdziesz ocet. Jest to środek, którego używam zarówno do wyczyszczenia czy to armatury czy kuchennego blatu, do mycia okien, podłóg etc.

Oprócz zwykłego białego octu bardzo chętnie używam octu cytrusowego – a szczególnie teraz, jesienno – zimową porą jest idealny czas na jego przygotowanie. Trwa sezon na cytrusy i właśnie nadchodzi największy apetyt na te owoce. Przynajmniej tak jest u nas w domu 😉

Aż szkoda wyrzucać skór po pomarańczach czy mandarynkach. Warto je więc wykorzystać… do czyszczenia właśnie. Wystarczy, że uzbierany słój cytrusowych obierek zalejecie zwykłym, białym octem lub jabłkowym, obciążycie je, żeby nie wypływały na powierzchnię (wówczas istnieje ryzyko, że skórki spleśnieją) i zostawicie w ciepłym, zacienionym miejscu. Codziennie potrząsajcie słojem, a po dwóch tygodniach otrzymacie obłędnie pachnący ocet cytrusowy.

 

A jak miło się sprząta w takim aromacie 😉

Oczywiście cytrusy zawsze przed zjedzeniem najlepiej jest wyparzyć we wrzątku i wymyć 1% roztworem wody z sodą oczyszczoną. W ten sposób pozbędziemy się resztek pestycydów. Ja stosuję tę metodę mimo, że już od kilku lat kupuję tylko i wyłącznie bio cytrusy, dostępne w pewnej polskiej sieci sklepów. Skórki z tak wymytych owoców bez obaw można użyć do przygotowania octu.

Przy okazji przypomniała mi się pewna anegdotka. Podczas okazywania mieszkania zainteresowanej wynajęciem go kobiecie, ta od razu zauważyła, że w domu pachnie octem. Pani ta, dziś nasza lokatorka, pochodzi z Olsztyna ale sprawy zawodowe sprawiły, że osiadła w Gorzowie. Była to jej kolejna zmiana mieszkania i kobieta napomknęła, że w poprzednim lokum właścicielka do czyszczenia używała octu.4

 

„- Wy na Zachodzie jakoś tak macie, że uwielbiacie do mycia używać ocet. Gdzie się nie ruszę, to go czuję!”

 

Czy w centrum i na wschodzie Polski jest inaczej? Dajcie znać, chętnie się dowiem.

 

A więcej na temat sposobów utrzymania czystości w kuchni i o patentach na przywrócenie dawnego blasku kuchence gazowej przeczytasz tutaj.

 

źródło zdjęcia: pixabay.com